Izgradnja regionalnih sanitarnih deponija je preduslov za sistematsko upravljanje otpadom u BiH. Regionalni koncept podrazumijeva udruživanje više općina u regiju, koja ima centralnu regionalnu deponiju kao prvu razvojnu fazu.
U područje regije Živinice uključene su sljedeće općine: Banovići, Kladanj, grad Živinice.
Javno preduzeće „Eko-Sep“ d.o.o Centar za upravljanje otpadom Separacija 1 je osnovano kao društvo sa ograničenom odgovornošću Ugovorom između tri Općine i upisano je 11.07.2013.g u sudski registaru sudski registar u općinskom sudu u Tuzli pod brojem 032-0-Reg-13-001065.
Skraćeni naziv preduzeća je JP „Eko-Sep“ d.o.o. Živinice.
Strukturom osnivačkog uloga u JP “Eko-Sep” doo Živinice:
Osnivači svoje interese ostvaruju putem Skupštine koju čine predstavnici navedenih općina i a biraju se ovlaštenjima od strane grado/načelnika.
Za zakonitost poslovanja po Statutu preduzeća osnovan je i Nadzorni odbor kojeg čine predsjednik i dva člana.
Preduzeće zastupa direktor mr.sc. Selmir Šljivić
Naš tim za implementaciju projekta čine:
Djelatnosti Javnog preduzeća upisane su u registru nadležnog suda saglasno Standardnoj klasifikaciji djelatnosti u oblasti sakupljanja otpada. Osnovna djelatnost preduzeća je odlaganje i tretman neopasnog komunalnog otpada na ekološki prihvatljiv i odživ način a svrstava se podrazredu 38.21. Standardne klasifikacije djelatnosti
Javno preduzeće za obavljanje djelatnosti posjeduje sve potrebne dozvole uključujući i okolinsku koja se obnavlja svakih 5 godina.
Sjedište Javnog preduzeća je:
O projektu izgradnje centra za upravljanje otpadom
Predloženi projekat regionalne sanitarne deponije predstavlja implementaciju Federalne strategije upravljanja otpadom (u okviru Strategije zaštite okoliša 2008.-2018.) i Zakona o upravljanju otpadom u dijelu koji se odnosi na smanjenje količine komunalnog otpada namijenjene za finalno odlaganje uz efikasno iskorištavanje resursa. Realizacija ovog projekta je dio jedinstvenog, integralnog sistema upravljanja otpadom koji treba da se uspostavi u FBiH i BiH.
Strategijom upravljanja otpadom FBiH definisani su ciljevi, kojim se želi postići zaštita okoliša, promocija i podsticanje održivog korištenja resursa kroz uspostavu integriranog sistema upravljanja otpadom kroz: smanjenje rizika po okoliš i zdravlje ljudi i uspostava prioritetne infrastrukture za integrirano upravljanje otpadom; smanjenje količina otpada za finalno odlaganje/zbrinjavanje uz efikasnije korištenje resursa.
Realizacija projekata izgradnje je započeta pripremom dokumentacije i dobijanjem dozvola kao što je studija izvodljivosti, studija utjecaja na okoliš, građevinska i okolišna dozvola.
Projekat se realizira u nekoliko faza prikazanih ispod:
FAZA 1
• Etapa 1: izgradnja: ulazno-izlazne zone (ulazna vrata, asfaltirane prometnice, kolna vaga s mjeriteljskom kudicom i separatorom i taložnikom ulja i maziva), ograde oko dijela deponije, upravne zgrade sa pripadajudim parking mjestima, servisnog centra sa pripadajudim platoom, internih saobradajnica, prvog dijela deponijskih ploha za deponovanje otpada sa sistemom za prikupljanje i recirkulaciju procjednih voda i sistemom pasivnog otplinjavanja te obodne prometnice oko dijela deponijskih ploha, obodnog kanala oko deponije za prikupljanje oborinskih voda, bazena/taložnika za skupljanje oborinskih voda, platoa za pranje vozila, vodoopskrbne mreže, kanalizacijske i elektro opskrbne mreže i nabavka radnih strojeva za deponiju
• Etapa 2: izgradnja reciklažnog dvorišta sa pripadajućom nadstrešnicom
• Etapa 3: izgradnja plohe za obradu građevinskog otpada
• Etapa 4: izgradnja/postavljanje baklje za spaljivanje deponijskog plina (pet godina nakon puštanja u pogon RSD)
• Etapa 5: izgradnja preostalog dijela deponijskih kaseta za odlaganje otpada
• Etapa 6: parcijalno zatvaranje deponije završnim pokrovnim slojem
Planirana površina: 12,2 ha
FAZA 2
• Etapa 1: izgradnja postrojenja za mehaničko-biološku obradu otpada na rezerviranom dijelu lokacije
• Etapa 2: izgradnja kompostane za obradu biorazgradivog otpada na rezerviranom dijelu lokacije
• Etapa 3: izgradnja kaseta za deponiranje otpada sa sistemom za skupljanje procjednih voda na rezerviranom dijelu lokacije te kanalom za skupljanje oborinskih voda
• Etapa 4: izgradnja sortirnice otpada na rezerviranom dijelu lokacije
• Etapa 5: izgradnja pretovarne stanice u Općini Kladanj na lokaciji postojeće općinske deponije „Stanovi“ sa svom potrebnom mehanizacijom (kamion šleper) i opremom potrebnom za rad iste. Lokacija treba da bude prikladna za pretovar površine oko 5.000 m2
Planirana površina: 8,7 ha
FAZA 3
• Izgradnja postrojenja za obradu procjednih i sanitarnih otpadnih voda na rezerviranom dijelu lokacije
Planirana površina: 0,02 ha
FAZA 4
• Izgradnja sistema za proizvodnju električne energije iz deponijskog plina na rezerviranom dijelu lokacije
Planirana površina: 0,03 ha
Opći cilj:
Opći cilj projekta: Cilj projekta je maksimalno iskorištavanje komunalnog otpada kroz izgradnju modernog regionalnog Centra za upravljanje otpadom.
Moderni regionalni centar pored samog odlaganja prodrazumijeva naknadni tretman otpada putem mehaničko biološke obrade otpada s ciljem iskorištavanja materijalnih i energetskih resursa iz otpada (kao što su izdvajanje CH 4 iz deponijskih plinova, proizvodnja komposta iz bio mase iz otpada, proizvodnja rdf goriva, proizvodnja hidrogena).
Sve provedene aktivnosti što će doprinijeti poboljšanju uslova životne sredine i životnog standarda na području gradova/općina u TK
MISIJA
Adekvatno zbrinjavanje i tretman komunalnog otpada na ekološki prihvatljiv, siguran i održiv način i stvaranje uslova za naknadni tretman otpada. Naknadni tretmanom otvaraju se mogućnosti za rast privredne aktivnosti i stvaranje novih radnih mjesta.
VIZIJA
Poboljšanje uslova životne sredine u lokalnim zajednicama brže, efikasnije i kvalitetnije upravljanje komunalnim otpadom, novo zapošljavanje i kontinuirano uključivanje svih interesnih skupina obuhvaćenih projektnom i cirkularna ekonomija kroz implementaciju strateških dokumenata Evropske unije i države Bosne i Hercegovine.
Konačno ostvarenje “zero waste/nula otpada” koncepta i cirkularne ekonomije znači vraćanje prirodi blagodati koje nam posuđuje a to su čist zrak koji dišemo, voda koju pijemo, zamlja iz koje se hranimo, a koju ćemo predati na korištenje budućim generacijama.
Kontakt Naše rukovodstvo Video prezentacija
Grant i kreditna sredstva:
Osobe koje čine naš rukovodstveni tim
Rukovodilac za tehničke poslove
Rukovodilac za ekonomsko-finansijske poslove
Direktor preduzeća